czy to jest amway

Chociaż od wejścia firmy Amway do Polski minęło jakieś 30 lat, nadal, kiedy rozmawiamy z kimś o mlm, słyszymy zdania typu : “To wygląda jak Amway, czy to jest Amway?”

Niestety, w głowach w ludzi, nadal pokutują złe skojarzenia, związane z tą firmą…

…na skutek pewnej “złej roboty”, która została wykonana w latach 90-tych…

Polska budziła się do wolności…ludzie pragnęli zmiany…i właśnie wtedy wkroczyła na nasz teren firma z wyzwolonej Ameryki…

Zderzenie światów było na tyle mocne, że do dzisiaj słyszymy określenia “sekta”, “pranie mózgu” itd…

Atmosfera była dość podobna do tej, którą obserwujemy dzisiaj. Przedsiębiorczym ludziom w głowie się nie mieści to, co dzisiaj wyprawia “dobra zmiana”.

Wtedy ludzie nie mogli pojąć koncepcji wolności, szczęścia, bogactwa, innego myślenia…(niż to socjalistyczno-komunistyczne), dzisiaj nie do pomyślenia jest państwo socjalistyczne…które niewątpliwie zbliża się dużymi krokami…

Od razu powiem, że jestem apolityczny…jednak jako przedsiębiorca wiem do czego takie działania prowadzą…

Wszelkie programy pomocowe, niestety powodują powolną zagładę…

Co obrazuje m.in ten obrazek…

czy to jest amway

Ludzie niestety nie uczą się z historii…i to jest problem…jednak to temat na inny raz, jeśli w ogóle… 🙂 Sto razy bardziej wolę zajmować się rzeczami na które mam wpływ. Tobie również to polecam.

Tak czy inaczej chodziło mi o kontekst, realia, w których Amway stał się pejoratywnym określeniem.

Fakty na temat Amway

W Wikipedii przeczytamy :

Amway – amerykańska korporacja założona w 1959 roku przez Jaya Van Andela i Richa DeVosa. Początkowo dystrybutor środków czystości, sprzedający je w systemie sprzedaży bezpośredniej korzystając z marketingu wielopoziomowego (MLM), następnie także producent tych środków. Obecnie, obok Quixtar i Access Business Group, spółka-córka Alticor, Inc. z siedzibą główną w Ada, Michigan w Stanach Zjednoczonych.

Krytyka

Przeciwnicy firmy z organizacji tropiących sekty[2][3][4] uważają, że współpraca z firmą Amway wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego, jednocześnie oskarżając ją o psychomanipulacje i stosowanie metod podobnych do sposobu działania destruktywnych sekt[5].

W 1997 powstał w Polsce film pt. Witajcie w życiu (reż. Henryk Dederko) przedstawiający w bardzo krytyczny sposób działalność koncernu. W związku z toczącym się procesem, w którym Amway oskarżyło twórców filmu o jednostronne i negatywne przedstawianie korporacji[6], jego rozpowszechnianie zostało objęte sądowym zakazem publikacji wskutek wniosku o tzw. zabezpieczenie powództwa złożonego przez Amway[7]. Nielegalne kopie filmu krążą jednak w obiegu niezależnym, m.in. Internecie. Sąd oddalił częściowo zastrzeżenia firmy Amway, przyznając że reżyser miał prawo skrytykować nowe zjawisko sprzedaży bezpośredniej, nakazał jednak sprostowanie oraz przeprosiny firmy Amway nieprawdziwych informacji na temat struktury dochodów firmy.

18 grudnia 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, iż TVP może wyświetlić film na swojej antenie, jednak jak zaznaczył w wyroku „pod warunkiem usunięcia z niego nieprawdziwych danych o strukturze dochodów korporacji”[8].

Sąd apelacyjny w Warszawie 26 marca 2014 r. prawomocnie orzekł, że producent filmu Henryka Dederki „Witajcie w życiu” nie musi przepraszać Amwaya za nieprawdziwe dane o podziale jej dochodów[9].

Jednocześnie Sąd utrzymał wyrok z 18 grudnia 2012, zgodnie z którym TVP (jako właściciel praw do filmu) nie może rozpowszechniać filmu z użyciem nieprawdziwych ekonomicznych danych na temat Amway.

Film natomiast może zostać wyemitowany, jeśli zostaną z niego usunięte odpowiednie fragmenty określone przez Sąd w prawomocnych wyrokach: w procesie firmy Amway (wspomniany wyrok z dn. 18 grudnia 2012) oraz w procesie wytoczonym przez dystrybutorów współpracujących z Amway (wyrok z 27 października 2005)[10].

Fakty – ciąg dalszy

W 2018 roku firma Amway zrobiła obroty na poziomie blisko 9 mld dolarów…a więc jakieś blisko 36 mld złotych

Dla porównania, cały sektor firm mlm w Polsce, robi obroty na poziomie 3,5 mld złotych

Czyli obroty TYLKO jednej firmy Amway są 10 razy większe niż wszystkich firm działających w systemie mlm w Polsce…

czy to jest amway

Na świecie, dzisiaj, działa ponad 1000 firm mlm…obroty branży to blisko 200 mld dolarów, czyli jakieś 800 mld złotych rocznie…

Profesją trudni się około 100 milionów osób. Każdego dnia wypłacanych jest około 200 mln dolarów prowizji dla Partnerów, czyli średnio 8 zł dla każdego, codziennie…

„Czy to jest Amway?”

Na tak zadane pytanie…dzisiaj mogę niestety odpowiedzieć tylko tak…”chciałbym” 🙂

Pozdrawiam

Marcin Oniszczuk

Zajrzyj również do

Etat, samozatrudnienie, biznes czy mlm?

Dlaczego MLM to lepsza droga

One thought on “„Czy to jest Amway?””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.