sztukakomunikacji

Kilka lat temu, Daniel Goleman, absolwent Harvardu pracujący w Bostonie, napisał książkę pod tytułem ’Inteligencja emocjonalna’. ’Zakołysał’ wtedy całym światem biznesu, stwierdzając, że IQ, oznaczające inteligencję, wyznaczane przez nasze oceny w szkole, uczelnie jakie ukończyliśmy, i tak dalej nie jest tak istotne jak EQ, czyli emocjonalna inteligencja, która pozwala nam współdziałać z innymi ludźmi.

Cała jego praca na temat inteligencji emocjonalnej prowadzi do wniosku, że twoja umiejętność współpracy z innymi jest warta więcej, niż najlepsze oceny z najlepszej uczelni. Oczywiście, intuicyjnie to wiemy, dlatego owo odkrycie wywołało poruszenie, nareszcie ktoś udowodnił to naukowo.

Kilka lat temu w wywiadzie dla magazynu

„Fortune” Goleman wyjaśniał co to tak naprawdę jest inteligencja emocjonalna, jak się ją definiuje, kwalifikuje, z czego ona się składa?

Goleman trochę krążył wokół tematu, mówiąc, że to umiejętność współpracy z innymi, wrażliwość na ich potrzeby, empatia. Jednak w końcu powiedział coś, co naprawdę zapadło mi w pamięć: że to umiejętność przekonywania innych, umiejętność perswazji to objaw inteligencji emocjonalnej na najwyższym poziomie.

Innymi słowy, umiejętność przekonywania innych i nie ulegania ich perswazjom, jest prawdziwą miarą twojej osobowości. Co więcej umiejętności tej można się nauczyć.

A więc w jaki sposób przedstawiać ludziom swoje pomysły, pozyskiwać ich do współpracy, jak skutecznie się komunikować i przekonywać innych?

Przyjrzyjmy się kluczowym punktom. Po pierwsze, nigdy nie zapominaj, że ludzie zrobią coś dla swoich powodów, nie dla twoich. Ludzie są egoistami, czasem to zdrowy, a czasem niezdrowy egoizm, ale ludzie przez cały czas myślą o sobie, o swoich potrzebach, apetytach, pragnieniach, co chcą robić dziś, jutro i tak dalej.

Więc jeśli chcesz kogoś przekonać, musisz wyjść od niego samego i tego, czego on chce, a nie od siebie i tego, czego ty chcesz.

Pozdrawiam

Marcin Oniszczuk

Dołącz do społeczności #ProsteAleNiełatwe na Facebooku

 
#ProsteAleNiełatwe
Grupa prywatna · 159 członków
Dołącz do grupy
Grupa poświęcona wszystkiemu co proste ale niełatwe 😉 Cel – edukacja aż do zrozumienia. Chciałbym, abyś zrozumiał, że to, co proste daje najlepsze ef…
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.